Marketing

Podstawy przekierowań 301 i 302: Czym są i jak ich używać

Przekierowanie

Kiedy budujesz stronę internetową, naturalne jest, że myślisz o tym, co zobaczą wyszukiwarki takie jak Google i Bing. Przecież chcesz, aby to one znalazły Twoją stronę! Wyszukiwarki przeszukują sieć w poszukiwaniu stron, które mogą indeksować i udostępniać swoim użytkownikom. Jednak czasami możesz chcieć skierować użytkowników z jednej strony Twojej witryny na drugą. Może dlatego, że obie strony mają ten sam tytuł lub z innego powodu. Podobnie jak przekierowanie użytkowników z jednej strony w Twojej witrynie na inną, istnieją dwie techniki przekierowań, o których powinieneś wiedzieć: 301 redirects i 302 redirects. Przyjrzyjmy się, czym one są i jak możesz je wykorzystać.

Co to jest 301 Redirect?

Przekierowanie 301 to trwałe przekierowanie. Kiedy wyszukiwarka to widzi, rozumie to jako sygnał, że strona została na stałe przeniesiona gdzie indziej. Następnie odpowiednio zaktualizuje swój indeks. Przekierowanie doda do kodu Twojej strony nową linię. To mówi wyszukiwarkom, że ta strona na stałe przeniosła się na nowy adres URL, więc muszą zaktualizować swój listing dla starej strony, jak również dodać nową. Więcej informacji znajdziesz na https://sempai.pl/blog/przekierowanie-301-i-302-czym-sa-i-jaki-maja-wplyw-na-seo/.

Czym jest 302 Redirect?

Przekierowanie 302 jest tymczasowym przekierowaniem. Kiedy wyszukiwarka to widzi, rozumie, że ta strona została tymczasowo przeniesiona gdzie indziej. Doda wtedy krótką notatkę do swojego listingu dla starej strony, wskazując, że strona została tymczasowo przeniesiona. Możesz ustawić przekierowanie 302 w plikach konfiguracyjnych swojego serwera internetowego za pomocą linii takiej jak ta: meta http-equiv=”refresh” content=”0; url=newurl.com”>. Przekierowanie 302 nie jest przeznaczone dla użytkowników – jest przeznaczone dla wyszukiwarek. Na przykład, powiedzmy, że zmieniasz nazwę swojego wpisu na blogu i chcesz przekierować stary adres url (np. oldblogpostname.com) do nowego (np. newblogpostname.com). Możesz użyć przekierowania 302, aby upewnić się, że wszystkie wyszukiwarki, które wysyłały ruch do starego adresu url, będą teraz wysyłane do nowego adresu url.