Marketing

Czym jest ROAS?

ROAS

Prowadzenie kampanii Google Ads to jeden z najskuteczniejszy zabiegów marketingowych w sieci. Aby były skuteczne należy mierzyć ich efektywność. W tym celu warto skorzystać ze wskaźnika zwanego Return on Ad Spend. Wyjaśniamy, co to jest ROAS i i o czym informuje?

ROAS – co to?

Najprościej rzecz ujmując ROAS to wskaźnik informujący o przychodzie wygenerowanym z budżetu wydanego na kampanie reklamową Google Ads (więcej szczegółów: https://sempai.pl/blog/7-rzeczy-ktorych-prawdopodobnie-nie-wiedziales-o-roas/). Pozwala na uzyskanie informacji na temat wysokości przychodów uzyskanych z zainwestowanych pieniędzy. ROAS Google Ads dostarcza danych na temat:

  • wysokości bieżących wydatków względem budżetu początkowego,
  • skuteczności zastosowanych reklam,
  • trafności ustalonych cen produktów lub usług.

Warto dodać, że omawiany wskaźnik jest zupełnie czymś innym niż ROI, który informuje o faktycznym zwrocie z inwestycji. Return on Ad Spend bierze pod uwagę znacznie więcej czynników i pozwala na płynną zmianę strategi reklamowej lub na dostosowanie cen do obecnych wymogów rynkowych.

ROAS Google Ads – co wykazuje?

ROAS Google Ads to wskaźnik analizujący proporcje pomiędzy przychodem z działań marketingowych a poniesionymi w tym celu wydatkami. Oznacz to, że od ceny, za którą zakupiono towar należy odjąć marże, koszty prowadzenia kampanii oraz wynagrodzenia pracowników. W niektórych przypadkach należy doliczyć wydatki logistyczne oraz najem powierzchni magazynowej. Odpowiednio skonfigurowana kampania Google Ads dostarcza tych wartości. Ponadto pozwala na automatyczne dostosowywanie stawek w oparciu o wskaźnik ROAS. Należy dodać, że powierzanie ustalania cen algorytmom bez fachowej analizy ludzkiej niesie ze sobą duże ryzyko. Dlatego w przypadkach większych inwestycji warto skorzystać z wiedzy specjalistów zajmujących się marketingiem internetowym. Omawiany wskaźnik odgrywa bardzo istotną rolę dostarczając cennych informacji na temat efektywności konwersji. Jego błędny odczyt nie wskazuje ostatecznych zysków, ale odpowiednio wykorzystany może przyczynić się do szybszego rozwoju prowadzonej działalności.